10 stron internetowych, które musi znać każdy lektor

Dzisiejszy wpis kieruję głównie do lektorów języków obcych ale też do innych osób uczących i pracujących z dziećmi i młodzieżą (chociaż będzie też trochę o dorosłych studentach). Kreatywne nauczanie to klucz do zainteresowania naszych uczniów, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych. O ile w nauczaniu online pierwsza grupa jest bardziej wymagająca do zorganizowania, o tyle dojrzali kursanci są wyzwaniem również w realu. Jeżeli sami nudzimy się na własnych zajęciach to nasi uczniowie pewnie też, aczkolwiek trzeba wziąć poprawkę na to, że my to wszystko już wiemy a oni niekoniecznie. Idąc tym tropem zajęcia powinny być wyzwaniem – dla każdej grupy wiekowej.
Poniżej zgromadziłam 10 moich ulubionych źródeł internetowych, z których czerpię pomysły i inspiracje na urozmaicone i ciekawe zajęcia.

1. Gamestolearnenglish (gamestolearnenglish.com)

Gamestolearnenglish to witryna pełna darmowych gier. Znajdziecie tu klasycznego wisielca ale też gry mniej skierowane na luźną rozrywkę na zajęciach: układanie zdań w konkretnych strukturach gramatycznych, słownictwo związane z poszczególnymi tematami itp. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest element współzawodnictwa; wyniki zapisują się w ogólnoświatowym rankingu więc jest o co walczyć 😉 Co ważne, niektóre gry można pobrać jako aplikację na komputer.

2. Islcollective (en.islcollective.com)

Całkowicie darmowa strona sharingowa z materiałami na zajęcia. Są tu klasyczne karty pracy ale także prezentacje oraz lekcje wideo. Zaletą jest ogromny wybór, ale strona ma też wady – wszystkie materiały są wrzucane przez użytkowników, więc część z nich jest źle wykonana albo posiada błędy. Ja jednak korzystam z niej regularnie, bo można znaleźć perełki 🙂

3. TESL (iteslj.org/links/TESL/)

Pomimo tego, że strona wygląda jak z lat 90., jest to kopalnia tematów i pomysłów na lekcje. Znajdziemy tu przede wszystkim linki do materiałów, ale także ogromny wybór tematów na speaking, posegregowanych tematycznie.

4. English Linx (englishlinx.com)

Strona z materiałami ukierunkowanymi raczej na młodszych uczniów. Są tu bardzo estetycznie wykonane karty pracy, ale też gotowe materiały takie jak mapy myśli czy notatki z writingu. Odkryłam tę stronę całkiem niedawno a już bardzo dużo skorzystałam na zajęciach z dziećmi.

5. News in levels (newsinlevels.com)

To również moje niedawne odkrycie. Na stronie newsinlevels znajdują się wiadomości ze świata (zazwyczaj mało polityczne, a raczej popularno-naukowe itp., co też jest sporą zaletą) napisane w trzech poziomach trudności, z mini słownikiem na końcu każdego artykułu. Artykuły są niestety zdecydowanie zbyt krótkie (ograniczają się do mniej więcej dwóch akapitów), ale myślę, że w sam raz dla początkujących.

6. Wordwall (wordwall.net)

W naszym pandemicznym świecie pewnie jest to już powszechnie znane narzędzie, ale i tak muszę je tutaj zarekomendować, jeśli jakimś cudem ktoś to przeoczył 😉 Wordwall to miejsce do tworzenia i dzielenia się interaktywnymi ćwiczeniami. Na lekcjach online wordwall przydaje się (moim zdaniem) głównie do prac domowych (można śledzić online wyniki uczniów), ale zdecydowanie lepiej sprawdza się na lekcjach tradycyjnych, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji tablicę interaktywną (ja korzystam z tabletu na lekcjach indywidualnych).

7. Listenaminute (listenaminute.com)

Tak się jakoś śmiesznie składa, że najfajniejsze źródła wyglądają jak z lamusa 😀 Listenaminute to kolejna kopalnia materiałów, tym razem do słuchania. Do nagrań mamy dołączone ćwiczenia; audio jest w dobrej jakości z przyzwoitymi, wyraźnie mówiącymi lektorami.

8. Worksheetspdf (worksheetspdf.com)

Kolejna strona, na której znajdziemy karty pracy, w jednym kluczu wizualnym a więc dosyć estetyczne. Z tego powodu polecam tę stronę dla bardziej leniwych, bo nie trzeba się obawiać, że materiały są źle wykonane.


Na koniec jeszcze dwa kanały YouTube, bez których nie wyobrażam sobie zajęć 🙂

9. ScratchGarden (youtube.com/user/ScratchGarden)

Scratch Garden to wręcz biblia moich najmłodszych kursantów; mi przywodzi na myśl kultową Ulicę Sezamkową, ale w nowoczesnym wydaniu. Nie ma zajęć bez jakiegoś wideo z tego kanału. Znajdziecie tam zarówno ściśle edukacyjne materiały, niektóre zaawansowane (kierowane dla dzieci anglojęzycznych), jak i śmieszne piosenki do wygłupów.

10. TEDxTalks (youtube.com/user/TEDxTalks)

Z drugiej strony, dla dorosłych uczniów, znany chyba wszystkim kanał zbierający konferencje TED. Ja używam ich jako pracy domowej na słuchanie, ale można zrobić z nich punkt wyjścia do ciekawych dyskusji. Regularnie tworzę też ćwiczenia z rozumienia ze słuchu na podstawie TED Talks – już niedługo będą do pobrania na blogu!


Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże w tworzeniu urozmaiconych i wciągających lekcji, szczególnie początkującym lektorom, którzy nie do końca wiedzą gdzie szukać jakościowych materiałów. Jeśli znacie jakieś internetowe perełki, na których opieracie swoje lekcje, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Stay awesome 😉
Justyna